Stres ve Beslenme

Yeni bir eve taşınmak,iş değiştirmek, önemli bir karar vermek, para kaygısı, trafik karmaşası… gibi daha birçok şey maalesef günlük hayatımızda stres düzeyimizin artmasına neden olabiliyor.

Günümüz koşullarına uyum sağlayabilmek adına yaşadığımız stres, bizler için başlıbaşına bir sorun yaratır. Ayrıca günlük beslenmemizdeki sağlıksız alışkanlıklarımızla fark etmeden daha fazla strese yol açabiliyoruz. Örneğin kişiler, stres yaratan bir durumla karşı karşıya kaldığında genellikle zararlı yiyecek seçimlerine yönelme eğilimi gösterirler.Ne yazık ki bu tip besin seçimleri uzun vadede başka sorunları da beraberinde getirebiliyor. Araştırmalarda görülüyor ki, insanlar genellikle stres altında iken; “daha fazla kahve içme, öğün atlama, fast fooda yönelme, su içmeyi ihmal etme, alkol veya tatlı tüketimini artırma” gibi hatalı yeme davranışları gösterirler.Bu durumu tersine çevirebilmek adına doğru tercihler yaparak stresle baş edebilme konusunda kendinize yardımcı olabilirsiniz.İşte strese karşı savaşan besinler:

Muz, avakado,yulaf: Bu besinler içerdikleri triptofan amino asidi ve potasyum minerali sayesinde stresli durumlarda azalan serotonin ( uyku düzenini,iştahı, ruh halini düzenleyen hormon ) salgılanmasını artırır.

Badem,fıstık,ceviz: Çinko, B vitaminleri, omega-3 ve E vitamini yönünden zengin besinler olmaları nedeniyle strese karşı yatıştırıcı özellik gösterirler.

Tam tahıllı ürünler: Karbonhidrat kaynağı olarak kana yavaş karışan, kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan tam tahılı ekmek, kahvaltılık gevrekler, kepekli pirinç /makarna stresli zamanlarda tercih edilebilir.

Ispanak,soya fasülyesi, yeşil yapraklı sebzeler: Yüksek magnezyum içerikleriyle, yorgunluk, baş ağrıları, ve stres ile başa çıkmaya yardımcılardır.

Domates, karpuz,greyfurt: Güçlü bir antioksidan olan likopen ve vitamin C yönünden zengin içerikleriyle stresle savaşmanıza yardmcı olurlar.

Somon, ton balığı,sardalye: İçerdikleri zengin omega-3 yağ asitleri sayesinde stres oluşturan hormonlarının azaltılmasında yardımcı olurlar.Aynı zamanda bu besinler, depresyon tedavisinde, kalp-damar hastalıklarını önlemede ve adet öncesi sendrom etkilerinin azaltılmasında da yardımcıdır.

Bitter çikolata: İçeriğinde normal çikolataya göre daha fazla kakao bulunan bitter çikolata, magnezyum ve flavanol zengini olması nedeniyle stres azaltıcı tatlı bir kaçamaktır.

Süt, yoğurt: Kalsiyum yönünden zengin süt ürünleri anksiyete, huzursuzluk ve premenstrüel sendromun etkilerini azaltmaya yardımcıdır. Yatmadan önce içilen bir bardak ılık süt uykusuzluğa karşı iyi gelir.

Turunçgiller( portakal,mandalina,maydanoz,biber): Stresli durumlarda vücuttan C vitamini atımı artmaktadır. Yeterli düzeyde alınmasıyla stres hormonu kortizol daha çabuk normale döner.

Kuşkonmaz: İçinde yoğun olarak bulunan folik asit sayesinde stres yaratan hormonun etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur.

Yaban mersini: Antioksidan maddeler ve stere karşı etkili C vitamini yönünden oldukça zengin bir meyvedir.

Papatya,melisa,yasemin çayı: Strese karşı yatıştırıcı etkileri olan, uykusuzluk ve yorgunluğa iyi gelen bu bitkilerin çaylarından yararlanabilirsiniz.

Dyt. Nevra Demirel