Dışarda Beslenirken Akılcı Seçimler

Günümüzde bir çok kişi günün en az bir öğününü, dışarıda aceleyle hazırlanan hızlı tüketim ürünlerini, restoranlarda üzerinde düşünmeden seçilen menüleri ya da ofiste internetten ısmarlanan pizza ve sandviçleri tüketerek geçiriyor. Bu şekilde beslenme yönünden günlük ihtiyaçlarınız tam anlamıyla karşılanamayabilir. Aslında dışarıda beslenme, doğru seçimler yapmayı bildiğinizde sağlığınızın ve formunuzun sabotajcısı değildir. Akıllı beslenme stratejilerini kullanarak, menü üzerinde iyi tercihler yapabilirsiniz. İşte ev dışında beslenirken size yol gösterecek 20 önemli ipucu:

01. Öncelikle nerede yiyeceğinizi iyi planlayın. Geniş menü seçenekleri sunan yerleri tercih edin.Bu, seçimlerinizde çeşitlilik sağlar.

02. Restoranda yiyeceğiniz bir akşam yemeğine hazırlık olarak kahvaltı veya öğle öğününü atlamaktan kaçının. Bu strateji genelde sizi tuzağa düşürerek genelde ters yönde işler ve planladığınızdan daha çok yersiniz.

03. Menünün tümünü dikkatlice inceledikten sonra seçim yapın. Çoğu restoran artık menüsünde “ Sağlıklı Seçimler”,”Diyet Yemekler” ya da “Hafif Başlangıçlar” şeklinde özel bir bölüm sunar. Kilo kontrolünüzde dikkatli davranıyorsanız siparişlerinizi mümkünse bu kısımdan verin.

04. Menü ibareleri arasında ; fırınlanmış (baked), haşlanmış (broiled) , ızgara (grilled ) , buharda pişmiş (steamed) şeklinde ifade edilen yemeklerin daha az yağ ve kalori içerdiğini bilerek seçim yapın.

05. Yüksek yağ oranı ve fazla kalori içeren; kremalı, tereyağlı, kızartılmış ve yağlı soslar ile hazırlanmış yiyecekleri eleyin.

06. Menüdeki yemeğin tanımı yetersizse detaylı bilgilenmek için garsona ;”et ızgara mı, kızartılmış mı?”,”Sos nasıl hazırlandı?”,”Sosun içinde krema var mı? “ gibi sorular yöneltmekten çekinmeyin.

07. İçecek olarak asitli içecekler ve hazır meyve suları yerine, ayran,soda, taze sıkılmış meyve suyu veya sadece su tercih edin. Şekerli bir içecek tercihiyle öğününüzün kalorisini ortalama 150 kal. daha artıracağınızı unutmayın.

08. Masadaki diğer kişilerin seçtiği yemekler yerine sadece kendi istediklerinizi sipariş edin. Örneğin arkadaşınız sipariş etti diye siz de yemekten önce iştah açıcılardan yemek zorunda değilsiniz.

09. Bazı restoranların yiyecek porsiyonları çok büyük olabiliyor, Öyle ki bazen iki kişiye bile yetecek miktarlar içerebiliyor. Bu durumlarda mümkünse yarım porsiyon sipariş etmek ya da birlikte geldiğiniz kişiyle paylaşmak daha doğru olabilir. Diğer bir öneri de çocuk menüsünden bir sipariş vermektir.

10. Masanıza gelen sıcacık ekmeklere karşı miktar sınırlaması konusunda başarılı değilseniz , garsondan bir dilim getirmesini yada ekmek sepetini direkt kaldırmasını isteyebilirsiniz.

11. Yemeklerde alkol alımı konusunda dikkatli olun. Yanında tükettiğiniz besin miktarını artıran, besin değeri olmayan, boş kalori kaynağı olarak düşündüğümüzde alkol, bayanlar için 1, erkekler için 2 kadehi geçmemelidir.

12. Uzun, keyifli bir yemeği tatlı bir son ile bitirmeyi düşünüyorsanız, mümkünse meyve tabağı veya hafif bir tatlı seçimi yapın. Yüksek kalorili bir tatlı üzerinde ısrarcıysanız tek bir tane sipariş verip masadakilerle paylaşmayı deneyin.

13. Besin ögeleri desteği için her tür sandviçe, domates,marul,maydanoz, biber ve çeşitli sebzeler ekleterek içeriğini zenginleştirin.

14. Yemeklerinizin yanında gelen patates kızartması, pilav gibi garnitürleri; söğüş sebze veya haşlama sebzeler, fırınlanmış elma dilim patates gibi alternatiflerle değiştirin.

15. Yemeklerinizin yanında gelen patates kızartması, pilav gibi garnitürleri; söğüş sebze veya haşlama sebzeler, fırınlanmış elma dilim patates gibi alternatiflerle değiştirin.

16. Siparişinize karar vermeden menüdeki wrap listesine bir göz atın. Izgara tavuk, deniz ürünleri veya ızgara sebzeler ile hazırlanmış wraplar genellikle çok yüksek kalorili değillerdir.

17. Çok fazla tüketebileceğinizi düşünerek “sınırsız yemekleri” sipariş etmeyin. Bu şekilde limitsiz sunulan yemekler, gereğinden fazla kalori almanıza neden olacaktır.

18. Sipariş ettiğiniz yemek istediğiniz gibi hazırlanmadıysa geri göndermekten çekinmeyin.

19. Salata ve sandviçlerinizde mayonez kullanmayın. Bir küçük paket mayonez ile fazladan 60 kal. ve 5 g. yağ alacağınızı unutmayın.

20. Çeşitlilik ve aşırıya kaçmamayı her zaman göz önünde bulundurun. Hergün aynı tip besini tüketmeyin. Ve hayatın her tadından keyif alın…

Dyt. Nevra Demirel